Til Menu  

    Skolerekorder på PG

    Nedenfor ses skolerekorderne i en lang række discipliner. For at få godtaget en skolerekord skal det ske under overværelse af en lærer. Skolerekorden meddeles via læreren til sk@paderup-gym.dk.

     

    Atletik

    100 meter

    1. Emil Arvesen (2015) - 11,23

    2. Nichlas Albrechtsen (2016) - 11,94

    3. Marcus Madsen (2016) -  11,96

    4. Christian Hviid (2014) - 11,97

    5. Ole Soelberg Nielsen (2010) - 12,02

    6. Patrick R. Andersen (2010) - 12,09

    7. Kristian Johnsen (2016) - 12,18

    8. Mathias Jørgensen (2004) - 12,19

    9. David Bang (2008) - 12,19

    10. Mikkel Cramer (2009) - 12,28

    (lærerrekord: 11,85, Thomas Skadhede, 1998)
     

    1.Agnete Kiørboe (2015), 12,93

    2. Emma Støvring (2012) - 13,18

    3. Agnethe Kiørboe (2014) - 13,40

    4. Line Warrer Nikolajsen (2009) - 13,40

    5. Anna Reinholdt Overbeck (2008) - 13,75

    6. Frida Hauberg (2016) - 13,80

    7. Matilde Bundgaard Thybo - 13,88

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    400 meter

    1. Rasmus Cramer (2014) - 52,55

    2. Jakob Michaelsen (2014) - 53,55

    3. Mikkel Cramer (2009) - 55,71

    4. Patrick Remon (2010) - 55,71

    5. Markus Bomberg (2016) - 56,00

    6. Ole Soelberg (2010) - 56,75

    7. Alexander Dinesen (2014) - 57,00

    8. Jonas Falk (2011) - 57,00

    (lærerrekord: 57,61, Thomas Skadhede, 1998)
     

    1. Anna Reinholdt Overbeck (2008) - 1:07,45

    2. Matilde Bundgaard Thybo (2008) - 1:09,22

    3. Frida Hauberg (2016) - 1:11,00

    3. Kerstin Nielsen (2011) - 1:11,00

    3. Emma Støvring (2011) - 1:11,00

    6. Line Warrer Nikolajsen (2010) - 1:12,00

    6. Ida Jakobsen (2016) - 1:12,00

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    1500 meter

    1. August Broz (2015) - 4:05,00

    2. Morten Munkholm (2004) - 4:15,30

    3. Peter Jensen (2004) - 4:27,60

    4. Kim Sørensen (2004) - 5:18,80

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    5000 meter

    1. August Broz (2015) - 15:57,00

    2. Morten Munkholm (2004) - 16:25,18

    3. Peter Jensen (2004) - 17:13,33

     

    Diskoskast (0,75 kg)

    1. Jakob Pedersen (2016) - 42.20

    2. Mathias Hjort (2014) - 39,70 m

    3. Bertram Undall (2012) - 32,50 m

    4. Kristian Revsbech (2012) - 32,00 m

    (lærerrekord: 42,50, Thomas Skadhede, 2014)

     

    Kuglestød (4 kg/3 kg)

    1. Mads Schmidt (2014) - 13,80

    2. Kristian Revsbech (2011) - 13,40

    3. Tore Kjær Hansen (2009) - 13,15

    4. Søren B. Kristensen (2008) - 13,10

    5. Anders Mørk (2012) - 13,10

    6. Emil Arvesen (2015) - 12,70 meter

    7. Rasmus Rosengreen (2010) - 12,50

    8. Rasmus Madsen (2011) - 12,40

    9. Joachim Nielsen (2010) - 12,30

    10. Tor Sletskov (2009) - 12,20

    (lærerrekord: 12,85, Thomas Skadhede, 1998)


    1. Nerma Hodzic (2008) - 10,75

    2. Julie Nyholm Jensen - 10,25

    3. Camilla Jensen / Tia Lundemose (2008) - 10,10

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    Spydkast (600 g/400 g)

    1. Anders Mørk (2012) - 45,70

    2. Mathias Funder Nielsen (2016) - 41,92

    3. Jens Jonathan Andreasen (2008) - 41,25

    4. Steffen Duelund (2008) - 40,85

    5. Anders Frandsen (2009) - 39,70

    6. Mikkel Mikkelsen (2014) - 39,50

    7. Benjamin Zec (2016) - 39,10

    8. Patrick R. Andersen (2010) - 36,60

    (lærerrekord: 37,87, Thomas Skadhede, 2008)


    1. Kirsten Lauge Jørgensen (2012) - 29,80

    2. Line Katholm (2011) - 27,30

    3. Ida Jakobsen (2016) - 25,00

    4. Emma Hansen (2016) - 24,80

    5. Ida Juhl Jensen (2008) - 24,70

    6. Matilde Bundgaard Thybo (2008) - 23,97

    4. Ann Møgentoft Andersen (2008) - 23,97

    (lærerrekord: Ikke oplyst)

     

    Trespring

    1. Jonas Falk (2012) - 11,45

    2.  Rune Enemark (3c) og Emil Arvesen (3f) - 11.35

    4. Tue Krogh (2010) - 11,25

    5. Rasmus Cramer (2014) - 11,18

    6. Oliver Pedersen (2014) - 11,10

    7. Rasmus Rosengreen (2011) - 11,00

    8. Anders Mørk (2010) - 10,75

    9. Marcus Madsen (2016) - 10,60

    9. Anders Jensen (3c) - 10,60

    11. Ole Soelberg (2010) - 10,40

    11. Markus Bomberg (2016) - 10,40

    13. Kristian Revsbech (2011) - 10,35

    (lærerrekord: 9,95, Thomas Skadhede, 2008)

     

    1. Agnete Kiørboe (2015), 10,0 meter

    2. Line Warrer Nikolajsen (2011) - 9,60

    3. Kerstin Nielsen (2012) - 9,55

    3. Simone Nielsen (2013) - 9,55

    5. Rikke Friis Skødt (2008) - 8,63

    6. Julie Nyholm Jensen (2008) - 8,60

    7. Pernille Høj (2011) - 8,60

    8. Mette Jacobsen (2011) - 8,45

    9. Ida Jakobsen (2016) - 8.40

    9. Line Birch Jensen (2008) - 8,40

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    Længdespring

    1. Emil Arvesen (2015) - 6,11

    2. Kasper Sørensen (2004) - 5,91

    3. Mads-Ulrik Husum (2004) - 5,82

    4. Nikolaj Klena (2004) - 5,73

    5. Christian Hviid (2014) - 5,60

    (lærerrekord: 5,85, Thomas Skadhede, 1998)

     

    1. Simone Nielsen (2014) - 4,98

    2. Agnethe Kiørboe (2014) - 4,72

    3. Line Warrer Nikolajsen (2009) - 4,70

    4. Tia Lundemose (2008) - 4,60

    5. Anna Reinholdt Overbeck (2008) - 4,10

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    Højdespring

    1. Jonas Drescher (2012) - 1,74

    2. Mikkel Cramer (2009) - 1,70

    3. Mads Cramer (2004) - 1,60

    4. Emil Bach Sørensen (2008) - 1,60

    (lærerrekord: 1,60, Thomas Skadhede, 1998)
     

    1. Mia Krogh Pedersen (2012) - 1,44

    2. Caroline Foldager (2012) - 1,41

    3. Petrine Kahr (2012) - 1,40

    3. Simone Nielsen (2014) - 1,40

    4. Sara Mølgaard (2011) - 1,35

    5. Ann-Sofie Glavind (2009) - 1,33

    6. Julia Jesuthansan (2009) - 1,28

    7. Rikke Friis Skødt (2009) - 1,28

     

    Alternativt løb

    Sprinttest (politiprøve)

    (lærerrekord: 14,32, Thomas Skadhede, 2010)


    1. Line Elmelund Schmidt (2009) - 15,68

    2. Mihnaz Azizi (2009) - 15,75

    (lærerrekord: ikke oplyst)


    2400 meter (politiprøve)

    1. Jonas Falk (2011) - 8:29,00

    2. Rasmus Madsen (2011) - 8:36,00

    3. Kristian Nielsen (2009) - 8:52,00

    4. Lasse Andersen (2011) - 9:06:00

    5. Ole Nielsen (2011) - 9:11,00

    6. Michael Høgh Klausen - 9:58,00

    (lærerrekord: ikke oplyst)


    1. Kerstin Nielsen (2011) - 10:10,00

    2. Nerma Hodzic (2009) - 10:50,50

    3. Trine Johst Vammen (2009) - 10:50,50

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    60 meter sprint baglæns

    (lærerrekord - 9,90, Thomas Sand Skadhede, 1999)

    Alternative discipliner

    Human Flag

    1. Mikkel Frank (2017) - 10,7 sekund

     

    Bænkpres

    1. Daniel Poulsen (2005) - 133 kg

    2. Morten Johansen (2010) - 125 kg

    3. Rasmus Pedersen (2015) - 120 kg

    (Lærerrekord: 140, Thomas Skadhede, 2015)

     

    1. Caroline Nygaard Nielsen (2016) - 70 kg

    2. Benedikte Poulsen (2014) - 67,5 kg

    3. Caroline Nielsen (2015) – 62,5 kg

    4. Lisa Munk (2012) - 55 kg

    5. Pia Kvorning (2004) - 50 kg

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    Bænkpres - point

    (i forhold til vægt)

    1. Daniel Poulsen (2005) - 84,90

    2. Morten Johansen (2011) - 82,70

    (lærerrekord: 104,50, Thomas Skadhede, 2005)


    1. Pia Kvorning (2004) - 57,50

    (lærerrekord: ikke oplyst)


    Hænge i ribbe

    1. Jannik Jakobsen (2004) - 5:30,00 min

    (lærerrekord: 3:22,00, Thomas Skadhede, 2006)


    1. Mette Bünger (2007) - 3:56,00 min


    Hånddynamometer

    1. Anders Revsbech (2004) - 70 kg

    2. Mikkel Frank (2016) - 66 kg

    (lærerrekord: 62, Thomas Skadhede, 2004)


    1. Kerstin Nielsen (2009) - 49 kg

    (lærerrekord: ikke oplyst)


    Armstrækkere uden pause

    1. Aske Theis Mikkelsen (2007) - 60 stk

    (lærerrekord: 82, Thomas Skadhede, 2002)


    Armstrækkere på 1 minut

    (lærerrekord: 73, Thomas Skadhede, 2012)


    100 armstrækkere på tid

    (lærerrekord: 1:12,Thomas Skadhede, 2014)

     

    Skovskider

    1. Helene Bendtzen (1l) (2017) - 30:03 min

    2. Maria Worre (3c) (2015) - 20:01 min

    3. Ida Slemming (3a) (2016) - 13:25 min

    4. Christine Pahn Jensen (2010) - 13:04 min

    5. Sissel Kronborg (3c) (2015) - 13:00 min

    6. Nichlas Munk (2f) (2016) - 11:15 min

    7. Paula Demko (3c) (2015) - 10:10 min

    8. Julia Larsen (2007) - 6:16 min

    9. Jonas Gregersen (2003) - 6:01 min

    (lærerrekord - 3:18, Thomas Skadhede, 2010)

     

     

    Vertikalt hop

    1. Tue Krogh (2011) - 76 cm

    2. Emil Arvesen (2015) - 75 cm

    2. Mathias Glud (2016) -  75 cm

    4. Rasmus Rosengren (2010) - 67 cm

    (lærerrekord - 57, Thomas Skadhede, 2011)


    1. Line Warrer Nikolajsen (2010) - 57 cm

    2. Line Elmelund Schmidt (2007) - 52 cm

    (lærerrekord: ikke oplyst)

     

    Dips (90 grader ved albuen hver gang)

    1. Mikkel Frank (2016) - 38 stk.

    2. Markus Bomberg (2016) - 34 stk.

    3. Sammy Elshikh (2011) - 31 stk.

    4. Anders Frandsen (2011) - 30 stk.

    4. Mathias Linde (2011) - 30 stk.

    (lærerrekord - 40, Thomas Skadhede, 2011)

     

    Chins (op og kigge over stangen)

    1. Mikkel Frank (2015) - 31

    2. Christian Hviid (2015) - 20

    3. Anders Frandsen (2011) - 19

    3. Mathias Linde (2011) - 19

    4. Morten Johansen (2011) - 17

    (lærerrekord - 18, Thomas Skadhede, 2011)

     

    Benpres

    140 kg:

    1. Nichlas Munk (2016) - 66

    1. Sammy Elshikh (2011) - 60

    2. Tue Krogh (2011) - 41

    3. Rasmus Rosengreen (2011) - 37

     

    150 kg:   

    1. Jacob Lossin (2015) - 30

    2. Thomas Jensen (2011) - 22

     

    180 kg:   
    1. Mikkel Rosengreen (2011) – 22
     

    200 kg:   

    1. Christian Nørbjerg Enger (2017) - 33

    2. Matti Polmak (2016) - 32

    3. Rasmus Pedersen (2015) - 30

    (lærerrekord - 10 med 200 kg, Thomas Skadhede, 2015)

     

    120 kg:

    1. Katja Mikkelsen (2016) - 43

     

    80 kg:    

    1. Ditte Ritz (2011) - 120

    2. Kristin Sönnichsen (2011) - 80

    3. Maria Malmros (2011) - 30

     

    Romaskine

    Romaskine (1000 meter på niveau 10)

    (lærerrekord 3:16:0, Jacob Olesen, 2014)


    Romaskine (2000 meter på niveau 10)

    (lærerrekord 7:33:7, Thomas Arnkjær, 2011)


    Romaskine (3000 meter på niveau 10)

    (lærerrekord 11:28:4, Thomas Arnkjær, 2012)


    Romaskine (5000 meter på niveau 10)

    (lærerrekord 19:26:40, Thomas Arnkjær, 2011)


    Romaskine - 30 minutter på niveau 10

    (lærerrekord 7,518 km, Thomas Arnkjær, 2012)

     

    Kondital (bip-test)

    1. Morten Munkholm (2004) - 70

    2. Patrick Remon (2010) - 65

    3. Mathias Jakobsen (2012) - 63,4

    4. Morten Fogh (2010) - 63

    (lærerrekord: 61, Thomas Sand Skadhede, 1999)


    1. Liv Clausen (2014) - 57,6

    2. Pernille Bünger (2004) - 56

    (lærerrekord: ikke oplyst)